Канспект урока пазакласнага чытання па тэме Загадкі

Канспект урока пазакласнага чытання.

Тэма ўрока: Загадкі

Мэты ўрока:

— удасканальваць правільнае, асэнсаванае, беглае чытанне;

— пазнаёміць з жанравымі асаблівасцямі мовы і будовай загадак як малых жанраў;

— развіваць лагічнае і вобразнае мысленне;

— выхоўваць актыўнасць дзяцей.

Ход урока пазакласнага чытання

1. Арганізацыйны момант

2. Праверка дамашняга задання

3. Моўная размінка. Абвяшчэнне тэмы ўрока

— Каб даведацца, якая ў нас сёння тэма ўрока, нам патрэбна разгадаць крыжаванку.

Крыжаванка

канспект урока пазакласнага чытання па тэме загадкі

1) Ідзе-ідзе, галавою трасе,

Траўкі просіць:

«Ме-ме-ме, дай-ка траўкі мне-е-е». (Каза)

2) Мы зялёныя, як трава,

Наша песенка: «Ква-ква». (Лягушка)

3) Я па дрэву стукаю, чакаю,

Чарвячка знайсці жадаю. (Дзяцел)

4) Быццам белы снег на дол

Пакрывалам лёг на стол.

Рады госцю беларус,

Засцілаючы… (абрус)

— Якое слова атрымалася ў нас па вертыкалі?

— Так, загадка. Гэта і ёсць тэма нашага ўроку.

4. Праца па тэме ўрока

— Хто можа расказаць нам, што такое загадка?

— Хто яшчэ так думае?

— Малайцы! Загадка — гэта жанр народна-паэтычнай творчасці. У мінулым загадка служыла сродкам выпрабавання здольнасцей чалавека. Загадка ўяўляе сабой апісанне, якое патрэбна расшыфраваць. Гэта мы з вамі і будзем рабіць.

— Адгарніце зборнікі, што ляжаць у вас на партах. Зараз кожны з вас будзе чытаць услых загадку са зборніка, а астатнія будуць разгадваць. Толькі чытаем прыгожа, выразна, зразумела.

Вучні па чарзе чытаюць загадкі, астатнія разгадваюць іх.

— А ці заўважылі вы, што ў загадцы павінна быць абавязкова, для таго, каб яе разгадаць?

— Так, малайцы. Павінна быць апісанне таго, пра што загадка.

— Вось і мы з вамі паспрабуем саставіць загадкі пра жывёл.

Праца ў групах.

Кожнай группе настаўнік дае назву жывёлы (слон, кракадзіл, зебра).

Пасля сумеснай працы адзін чалавек з групы зачытвае загадку, астатнія вучні яе разгадваюць.

— Малайцы! У вас вельмі добра атрымалася!

5. Падвядзенне вынікаў урока

— Так што такое загадка?

Якія ў яе асаблівасці?

6. Дамашняе заданне

— Паспрабуйце дома самастойна напісаць загадку.

Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!

С уважением и любовью, Татьяна Саксон

Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -

И моя благодарность останется с вами!

Оставить комментарий

Яндекс.Метрика