Беларукая мова. 3 клас. Тэма: Тэкст. Тэкст як выказванне на пэўную тэму. Тэма і асноўная думка тэксту. Загаловак
План канспект урока Беларускай мовы ў 3 класе.
Тэма урока: Тэкст. Тэкст як выказванне на пэўную тэму. Тэма і асноўная думка тэксту. Загаловак
Мэты урока:
1. Даць паняцці тэкст, тэма, асноўная думка тэксту, загаловак;
2. Вучыць адрозніваць тэкст ад набору сказаў, вызначаць тэму і фармуляваць галоўную думку тэксту;
3. Выхоўваць цікавасць да беларускай мовы.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
— Вы вельмі разумныя і кемлівыя. Будзеце добра працаваць на ўроку, добразычліва адносіцца адзін да аднаго.
IІ. Арфаграфічная размінка
Хола.. цісне ..сё мацней,
Стыну.ь дрэвы ў ш..рані.
Прабірае да кас.ей
Вер..бейку ш..рага.
Скача, скача па дв..ры,
Пырхае, чырыкае.
Гора, што ні гавары,
Гора, дый в..лікае.
Абл..цеў ..сё с.ло,
Гумны ..се і сметнікі —
Ні крупінкай, як назло,
Не разжы..ся, бедненькі!
Н. Гілевіч
— Устаўце прапушчаныя літары, растлумачце свой выбар.
— У першым і другім сказах назавіце галоўныя члены сказа, назавіце словазлучэнні.
— Назавіце словы, у якіх не супадае колькасць літар і гукаў.
— Дакажыце, што гэты верш — тэкст. Якую назву яму можна даць?
III. Чыстапісанне
студня студыя страха
Тлумачэнне сэнсу слоў:
Студня (колодец) — калодзеж.
Студыя (студия) — майстэрня мастака або скульптара.
Страха (крыша) — верхняя частка будынка, якая пакрывае яго і засцерагае ад атмасферных з’яў.
Прахапіўся верабей,
Зірк: ажно за студняю
У кармушцы на вярбе
Снегіры палуднуюць!
Н. Гілевіч
— Растлумачце правапіс выдзеленых літар.
— Падкрэсліце у сказах дзейнік і выказнік.
— Падкрэсліце літары, якія абазначаюць два гукі. Растлумачце, чаму так адбываецца.
- Паведамленне тэмы ўрока
— Сёння мы з вамі ўзгадаем, што такое тэкст, тэма, асноўная думка тэксту.
VІ. Работа над тэмай урока
Практ. 63 на с. 34 вусна.
Практ. 64.
- Прачытайце. Ці тэкст гэта? Чаму?
Раставіць сказы ў такім парадку, каб атрымаўся тэкст. Запісаць яго.
Практ. 65.
Складзіце са слоў сказы і запішыце.
Скажыце, ці атрымаецца з гэтых сказаў тэкст? Чаму?
Правіла на с. 35.
VІІ. Фізкультхвілінка
Толькі ў лес мы ўвайшлі —
З’явіліся камары.
Далей па лесе пойдзем
I птушак знойдзем.
I павесім ім дамы.
Потым па лесе ідзём
I сустрэнем вадаём.
Прыгаць мы ўжо ўмеем,
Прыгаць будзем мы смялей.
Дыхаем глыбока.
На цыпачках прабяжым.
Вельмі весела на волі,
Але скончылась гульня
I вучыцца нам пара!
(Імітацыя рухаў.)
VIІІ. Замацаванне
Практ. 66. Адкажыце на пытанні, адказы запішыце. Ці атрымаўся тэкст?
Якая ў яго тэма?
Практ. 67 вусна
Практ. 68 пісьмова
ІХ. Вынік урока. Рэфлексія
— Якімі новымі думкамі і ведамі вы ўзбагаціліся?
— Якія цяжкасці вы сустрэлі на ўроку?
— 3 якім настроем вы заканчваеце ўрок?
— Дайце ацэнку сваёй працы.
- Дамашняе заданне
Практ. 69, вывучыць правіла на с. 35.
Глядзіце наступныя урокі беларускай мовы:
Часткі тэксту (пачатак, асноўная частка, канцоўка)
Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!
С уважением и любовью, Татьяна Саксон
Читайте также:
- Гук [дз’] і яго абазначэнне на пісьме. Урок беларускай мовы. 2 клас.
- Состав числа 8. Конспект урока математики в 1 классе
- ОБЖ 4 класс. Конспект занятия по теме: Личная и коллективная безопасность. Правила дорожного движения. Основные правила безопасного поведения детей-пассажиров в маршрутном транспортном средстве при следовании с родителями, в группах и самостоятельно.
Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -
И моя благодарность останется с вами!
[…] Источник […]