Беларуская мова. 3 клас. Урок: Прыметнік (Прыметнік як часціна мовы)
План канспект урока Беларускай мовы ў 3 класе.
Тэма ўрока: Прыметнік (Прыметнік як часціна мовы)
Мэты ўрока:
1. Паказаць ролю і значэнне прыметніка як часціны мовы, вучыць адрозніваць прыметнік ад іншых часцін мовы;
2. Развіваць лагічнае мысленне, вусную і пісьмовуго мовы вучняў;
3. Выхоўваць працавітасць, пачуццё павагі і зацікаўленасць да навучання.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
ІІ. Праверка дамашняга задання
– Якія пытанні паставілі?
ІІІ. Работа над памылкамі
ІV. Арфаграфічная размінка
За р..кой у полі
Грэчкі (бяліла) цвет.
Ветру г..в..ркога
(Тайна) шзпт.
Спее-высп..вае
Пад (птушкі) грай
Пад (спякота) сонцам
Шч..дры ..раджай.
Я. Пранчак
— Утварыце ад назоўнікаў у дужках прыметнікі і прачытайце верш.
— Устаўце прапушчаныя літары.
— Назавіце назоўнікі.
— Вызначце галоўныя члены сказа ў апошнім сказе.
— У якіх словах не супадае колькасць літар і гукаў? Чаму?
— Вызначце склад прыметнікаў.
V. Чыстапісанне
рамонак рамяство рэштка
Тлумачэнне сэнсу слоў:
Рамонак (ромашка) — травяністая расліна з адзіночнымі кветкамі, у якіх пялёсткі звычайна белыя, а сярэдзіна жоўтая.
Рамяство (ремесло) — прафесія, занятак.
Рэштка (остаток) — частка чаго-небудзь, якая засталася, не выкарысталася, астача.
Роднасныя словы:
Рамонкавы.
Рэшта, рэшткавы.
Калі мы так гаворым:
У рэшце рэшт — у канчатковым выніку, нарэшце.
Р.сцвілі р..монкі
На сц..блінах тонкіх.
П. Прануза
— Растлумачце правапіс прапушчаных літар.
— Падкрэсліце галоўныя члены сказа.
— Абазначце часціны мовы (алоўкам над словамі).
VI. Паведамленне тэмы ўрока
— Мы будзем вывучаць на сённяшнім уроку прыметнік як часціну мовы.
VІI. Работа над тэмай урока
Практ. 139, с. 76 (вусна)
Практ. 140, с. 76
Правіла на с. 77
VIІI. Фізкультхвілінка. Зрокавая і пальчыкавая гімнастыка
«Вясёлы аркестр»
Кот грае на баяне,
Заяц наш — на барабане,
Ну, а мішка — на трубе
Пайграць спяшаецца.
Калі станеш памагаць,
Будзем разам мы гуляць.
IX. Замацаванне
Практ. 141, с. 77
Практ. 142, с. 78
Практ. 143, с. 78
X. Вынік урока. Рэфлексія
— Што больш запомнілася на ўроку?
— Што хацелі б зрабіць на наступным уроку?
— Мне вельмі спадабалася ваша праца. А яшчэ я хацела б, каб вы крышачку расказалі пра працу суседа. Дзякуй!
XI. Дамашняе заданне
Практ. 145, с. 79, правіла.
Распрацоўкі ўрокаў бярыце тут!
Наступныя ўрокі беларускай мовы:
Прыметнік (Прыметнік як часціна мовы) (2)
Вызначэнне роду прыметнікаў (1)
Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!
С уважением и любовью, Татьяна Саксон
Читайте также:
- Гук [дз’] і яго абазначэнне на пісьме. Урок беларускай мовы. 2 клас.
- Состав числа 8. Конспект урока математики в 1 классе
- ОБЖ 4 класс. Конспект занятия по теме: Личная и коллективная безопасность. Правила дорожного движения. Основные правила безопасного поведения детей-пассажиров в маршрутном транспортном средстве при следовании с родителями, в группах и самостоятельно.
Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -
И моя благодарность останется с вами!