Беларуская мова. 3 клас. Правапіс прыставак аб-, ад-, пад-, над-, перад-, прад-

Видео-курс: как заплести волосы, секреты причесок

План канспект урока Беларускай мовы ў 3 класе.

урок Правапіс прыставак

Тэма урока: Правапіс прыставак аб-, ад-, пад-, над-, перад-, прад-

Мэты урока:

1. Пазнаёміць з правілам правапісу прыставак аб-, ад-, пад-, над-, перад-, прад-;

2. Вучыць пісаць словы з гэтымі прыстаўкамі;

3. Развіваць лагічнае мысленне.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

ІІ. Праверка дамашняга задання

– Якія словы выпісалі? ( параіцца, парабіць, папячы, папужаць, папіць )

III. Арфаграфічная размінка

Зно.ку сонца яснае

Прыплыло, прыплыло

I па..сюды золата

Разліло, разліло.

Сінія пр..лескі

Зацвілі у(ў) л..ску,

I з..мелька хутка

Бу..е ..ся ў в..нку.

А. Олесь

— Растлумачце правапіс прапушчаных літар.

— Вызначце ў сказах галоўныя члены.

— Вызначце прыстаўку ў выдзеленых словах.

— Назавіце словы, у якіх не супадае колькасць літар і гукаў.

IV. Чыстапісанне

цвісці              цудадзей               цвік

Тлумачэнне сэнсу слоў:

Цвісці — раскрыцца, распускацца (пра кветкі); быць здаровым прыгожым.

Цвік (гвоздь) — металічны або драўляны стрыжань з вастрыём на канцы, прызначаны для замацавання чаго-небудзь.

Цудадзей (волшебник) — вялікі майстар сваёй справы, той, хто ўмела, па-мастацку валодае чым-небудзь.

Роднасныя словы:

Цвіценне.

Цвічок.

Цуда, цудоўны, цудадзейны.

Надворе стаіць цёплае.

Хутка зацвітуць дрэвы ў садах і парках.

Растлумачце правапіс выдзеленых літар.

— Падкрэсліце галоўныя члены сказа.

— Выпішыце словазлучэнні.

— Назавіце словы. у якіх не супадае колькасць літар і гукаў.

— Да выдзеленых слоў падбярыце антонімы

V. Паведамленне тэмы ўрока

VІ. Работа над тэмай урока

Практ. 77, с. 43

Практ. 78, с. 43 (вусна)

VIІ. Фізкультхвілінка

Пальчыкавая гімнастыка

Ну-ка, братцы, за работу.

Пакажыце нам сваю ахвоту.

Большаму — дровы сячы,

Печы ўсе табе паліць,

А табе ваду насіць,

А табе абед варыць,

А табе посуд памыць.

А потым усім песні спяваць,

Песні спяваць ды скакаць,

Саміх сябе забаўляць.

(Па чарзе разгінаць пальцы, пачынаючы з вялікага, а на словы «спяваць ды скакаць» — энергічна шавяліць імі.)

VIIІ. Замацаванне

Папераджальная дыктоўка:

1. Ішла Марынка дадому. У пад’ездзе сядзіць коцік. Маму згубіў. Прынесла ў кватэру, пакарміла яго, памыла. Дзяўчынка пасадзіла коціка ў стары татаў капялюш. Цёпла яму, утульна. Вочкі свецяцца, як вугалькі. Сям’я вырашыла назваць коціка Вугалёк.

2. На паляне пасецца чарада зуброў. Сярод іх маленькія цяляткі. Яны вельмі прыгожыя. У іх ужо ёсць маленькія рожкі і бародкі. Маці спакойна скубе траву. Зубр ахоўвае спакой сваёй сям’і.

IX. Вынік урока. Рэфлексія

— Што вас зацікавіла на ўроку?

— Ці не стаміліся?

— Як вы ацэніце сваю працу?

— Мне спадабалася, як вы працавалі.

X. Дамашняе заданне

Практ. 79, с. 44

Распрацоўкі ўрокаў

Наступныя ўрокі беларускай мовы:

Правапіс прыставак з-, с-

Суфікс

Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий ;) Я ценю ваше мнение!

С уважением и любовью, Татьяна Саксон

KidStore Издательство «МИФ» La Redoute spim.ru

Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -

И моя благодарность останется с вами!

Оставить комментарий

Забирайте БЕСПЛАТНО!
Ребенок и компьютер. Как сохранить здоровье ребенка? Как научиться писать стихи?
Здесь можно найти информацию быстро
Bobber
Kinderly
Платные услуги
стихи на заказ, акростихи на заказ
  тексты на заказ
Буквоед
Группа ВКонтакте
Автор блога Татьяна Саксон

Яндекс.Метрика