Беларуская мова. 3 клас. Агульныя звесткі аб часцінах мовы
План канспект урока Беларускай мовы ў 3 класе.
Тэма урока: Агульныя звесткі аб часцінах мовы
Мэты урока:
1. Фарміраваць уяўленне пра слова як часціну мовы;
2. Пазнаёміць з роляй у сказе назоўніка, прыметніка, дзеяслова;
3. Узбагачаць лексічны запас вучняў;
4. Выхоўваць патрэбнасць у адкрыцці новага на кожным уроку.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
ІІ. Праверка дамашняга задання
ІІІ. Моўная размінка
У гародзе на градзе
Чмель гудзе, гудзе, гудзе.
Не баюся я цябе
I схаваюся ў баразне.
IV. Чыстапісанне
V. Паведамленне тэмы ўрока
— Сення вы даведаецеся пра часціны мовы ў беларускай мове.
VІ. Работа над тэмай урока
Практ. 109, с. 59, Слоўнікавае слова: заўжды
Правіла на с. 59
VIІ. Фізкультхвілінка
Мы на двор гуляць пайшлі — Крок на месцы.
Раз-два-тры-чатыры —
I партфель у кустах знайшлі — Нахілы ўправа, улева.
Раз-два-тры-чатыры.
Пра партфель Цімоху скажам — Нахілы ўперад.
Раз-два-тры-чатыры.
Шанаваць партфель абавяжам — Крок на месцы.
Раз-два-тры-чатыры.
VIIІ. Замацаванне
Практ. 110, с. 60
Практ. 111, с. 61 вусна
Практ. 112, с. 61
Практ. 113, с. 62 вусна
Практ. 114, с. 62
Практ. 115, с. 62
IX. Вынік урока. Рэфлексія
— Што больш запомнілася на ўроку?
— Што хацелі б зрабіць на наступным уроку?
— Мне вельмі спадабалася ваша праца. А яшчэ я хацела б, каб вы крышачку расказалі пра працу суседа. Дзякуй!
X. Дамашняе заданне
Практ. 116, с.63, правіла
Наступныя ўрокі беларускай мовы:
Назоўнік. Назоўнікі, якія адказваюць на пытанне хто?, i назоўнікі, якія адказваюць на пытанне што?
Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!
С уважением и любовью, Татьяна Саксон
Читайте также:
- Гук [дз’] і яго абазначэнне на пісьме. Урок беларускай мовы. 2 клас.
- Состав числа 8. Конспект урока математики в 1 классе
- ОБЖ 4 класс. Конспект занятия по теме: Личная и коллективная безопасность. Правила дорожного движения. Основные правила безопасного поведения детей-пассажиров в маршрутном транспортном средстве при следовании с родителями, в группах и самостоятельно.
Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -
И моя благодарность останется с вами!
Надо было написать, по какому это учебнику упражнения?
Ой, как-то не подумала об этом. А у нас что, по разным учебникам учат бел. яз.?
Надо будет после нового года сделать поправочку. Спасибо за подсказку.
Бывают школы, работающие по технологиям. там другие учебники. Обычно они указываются в инструктивных письмах. Хотя в основном одни учебники. только вот я не знаю, есть ли разница белорусскоязычная или русскоязычная школа. Вроде у них атм часы разные, вероятно, учебники могут различаться.