Канспект урока па беларускай мове. 3 клас. Тэма: Лік назоўнікаў

План-канспект урока па беларускай мове ў 3 класе.

беларуская мова 3 клас

Тэма:  Лік назоўнікаў.

Мэты:

— пазнаёміць вучняў з паняццем “лік назоўнікаў”, фарміраваць уменні адрозніваць назоўнікі ў форме адзіночнага і множнага ліку;

— развіваць навыкі правільнага напісання слоў;

— выхоўваць любоў і павагу да працы чалавека , да Радзімы.

Ход урока

1. Арганізацыйны момант.

2. Арфаграфічная размінка: паўтарэнне пройдзенага

Калектыўная работа — уставіць прапушчаныя арфаграмы, знайсці назоўнікі.

Любі..е  травы, дрэвы, рэкі,

Прастор палёў, блакі…  н…бёс,

Ц…ніце працу чалавека,-

І ў вас будзе добры лёс.

Хвілінка чыстапісання.

— Выпішыце словы, у якіх колькасць гукаў не супадае з колькасцю літар.

Сцюжа, шчаўе, паштальён, пасеяць, час

— запісаць словы ў два слупкі, у залежнасці, на якое пытанне яны адказваюць.

сцежка         дзядзька

ягадкі                   воўк

землі            мядзведзь

галлё                вожык

два вучні працуюць каля дошкі (астатнія самастойна). Вучні тлумачаць, дзеці слухаюць.

3. Праца па тэме урока

— Паглядзіце на малюнак. Што намалявана? (дом, дрэва), а тут? (дамы, дрэвы)

— Так, дзеці. Назоўнікі змяняюцца па ліках. Назоўнік, які абазначае адзін прадмет, мае адзіночны лік, а назоўнік, які абазначае некалькі прадметаў – множны лік.

Слоўнікавая работа.

Адгадаць загадкі і запісаць адгадкі ў адзіночным і множным ліках.

1) Румяны Піліп да палкі прыліп. (яблык-яблыкі)

2) Як ідзе і шастом не дастаць, а ўпадзе- з травы- муравы не падняць. (дождж-дажджы)

3) У адным доме- сотні жыхароў, а сям’я адна. (вулей-вульі)

4) Бязвоблачнае, яснае, нібы дзіцячы смех,
то хмурае і шэрае, нібыта дзень памерк. (надвор’е)

— Звярніце ўвагу: слова “надвор”е” нельга паставіць ў множным ліку!

5) Нітак многа, а ў клубок ты іх не зматаеш.
Ну а хто іх пляце, ці знаеш?  (павук-павукі)

Работа  па варыянтах

— Падбярыце назоўнікі.

1 вучань- называе  назоўнікі  ў  адзіночным ліку,  а  2 вучань — у  множным ліку.

Гульня “Знайдзі чацвёрты лішні”

— Я чытаю словы, а вы ўважліва слухаеце і запісваеце толькі лішняе слова.

Дуб, жолуд, сцежка, лясы

Касьба, мёд,  пчолы, мядзведзь.

Гульня «Не памыліся»

— Я называю назоўнік, калі назоўнік адзіночнага ліку, мы маўчым, калі множнага ліку – хлопаем у далоні:

сасна, бяроза, віскі, заяц, птушкі, дзяўчынкі, хмара, сонейка, кніга.

4. Падвядзенне вынікаў

— Якія назоўнікі маюць адзіночны лік? множны лік? Прывядзіце прыклады.

Усе распрацоўкі ўрокаў для пачатковай школы! >>>>>

Наступныя ўрокі беларускай мовы:

Назоўнікі, лік якіх не супадае ў рускай і беларускай мовах

Вызначэнне роду і ліку назоўнікаў

Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!

С уважением и любовью, Татьяна Саксон

Видео-курс: как заплести волосы, секреты причесок

Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -

И моя благодарность останется с вами!

Оставить комментарий

Забирайте БЕСПЛАТНО!
Ребенок и компьютер. Как сохранить здоровье ребенка? Как научиться писать стихи?
Здесь можно найти информацию быстро
Платные услуги
стихи на заказ, акростихи на заказ
  тексты на заказ
Буквоед
Группа ВКонтакте
Автор блога Татьяна Саксон

Яндекс.Метрика