3 клас. Беларуская мова. Корань слова. Роднасныя (аднакаранёвыя) словы. Правапіс галосных і зычных літар у корані слова
План канспект урока Беларускай мовы ў 3 класе.
Тэма урока: Корань слова. Роднасныя (аднакаранёвыя) словы. Правапіс галосных і зычных літар у корані слова
Мэты урока:
1. Практыкаваць у правільным напісанні галосных і зычных у корані слова;
2. Вучыць выяўляць аднакаранёвыя словы ў тэксце;
3. Узбагачаць слоўнікавы запас дзяцей.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
ІІ. Праверка дамашняга задання
– Якія сказы атрымаліся?
III. Арфаграфічная размінка
Лес,
Л…сок,
Л..сочак,
Лекавы настой…
Пахне ч..б..рочак
Пад густой с.сной.
Цёплы
Ліпень
Крочы..ь ціха
Па з..млі.
Ласкава ш..поча
Ве..ер у га..і.
А. Дзеружынскі
— Устаўце прапушчаныя літары. Растлумачце свой выбар.
— Падбярыце аднакаранёвыя словы да выдзеленых слоў.
— Знайдзіце ў вершы роднасныя словы, вызначце у іх корань.
— Назавіце словы, у якіх больш літар, чым гукаў.
— У другім, трэцім, чацвёртым сказах вызначце галоўныя члены.
IV. Чыстапісанне
ручай рухацца ралля
Тлумачэнне сэнсу слоў:
Ручай (ручей) — невялікі вадзяны паток, утвораны выхадам на паверхню падземных вод або сцекам дажджавых ці снегавых вод.
Рухацца (двигаться) — перамяшчацца, перасоўвацца.
Ралля — узаранае поле, узараная глеба.
Роднасныя словы:
Ручаёк, ручаёвы, ручаінка.
Рух, рухаць, рухаючы, рухлівасць, рухлівы.
Цераз поле,
Цераз гай Цёк,
Цурчаў ручай.
А. Дзеружынскі
— Падбярыце да выдзеленых слоў аднакаранёвыя словы, выдзеліце у іх корань.
— Назавіце словы-сінонімы.
V. Паведамленне тэмы ўрока
VІ. Работа над тэмай урока
Практ. 49, с. 30
Практ. 50, с. 31 (вусна)
VIІ. Фізкультхвілінка
Раз-два-тры-чатыры —
(Дзеці крочаць на месцы.)
Коцік вушкі натапырыў.
(Крочаць, паказваюць вушкі коціка.)
Ідзе з лесу воўк, воўк,
I зубамі шчоўк, шчоўк.
(Ідуць паходкай воўка, раскрываюць рот
на словы «шчоўк, шчоўк» —
можна I вымаўляць гэтыя словы.)
Мы схаваліся ў кусты:
Коцік, я, і ты, і мы.
(Прысядаюць на кукішкі і лічаць,
паказваючы на кожнага рукой.)
Ты ж, ваўчына, пачакай,
Як схаваемся — шукай.
(Паграджаюць пальчыкам, на слова
«шукай» нахіляюць галаву на рукі.)
VIIІ. Замацаванне
Практ. 51, с. 31
Практ. 52, с. 31
Практ. 53, с. 32
IX. Вынік урока. Рэфлексія
— Што вас зацікавіла на ўроку?
— Ці не стаміліся?
— Як вы ацэніце сваю працу?
— Мне спадабалася, як вы працавалі.
Х. Дамашняе заданне
Практ. 54, с. 32
Усе ўрокі ў пачатковай школе тут!
Наступныя ўрокі беларускай мовы:
Канчатак і яго роля ў сувязі слоў
Канчатак слова. Агульнае паняцце аб нулявым канчатку
Чтобы не пропустить ничего, что происходит и публикуется на блоге, подписывайтесь ЗДЕСЬ. И не забудьте оставить чуть ниже свой комментарий 😉 Я ценю ваше мнение!
С уважением и любовью, Татьяна Саксон
Читайте также:
- Гук [дз’] і яго абазначэнне на пісьме. Урок беларускай мовы. 2 клас.
- Состав числа 8. Конспект урока математики в 1 классе
- ОБЖ 4 класс. Конспект занятия по теме: Личная и коллективная безопасность. Правила дорожного движения. Основные правила безопасного поведения детей-пассажиров в маршрутном транспортном средстве при следовании с родителями, в группах и самостоятельно.
Скажите спасибо, поделитесь с друзьями -
И моя благодарность останется с вами!
[…] Источник […]
[…] Источник […]